СИЛНИ ДОЖДОВИ И ПОПЛАВИ ВО ИТАЛИЈА

Силни дождови и поплави ја погодија Италија а градот Кротоне во јужниот регион Калабрија е еден од најкритичните места. Спасувачките екипи се обидуваат да му помогнат на населението.Пожарникарите одговориле на околу двесте повици за помош. Се сруши мост во општина Мелиси, но нема повредени. Во Неапол, историската црква Санта Кјара е оштетена во невремето.Се очекуваат и нови обилни дождови во областите Кампанија, Калабрија и Сицилија.

Advertisements