Шурле на 29 години сатави крај на фудбалската кариера

Пред само неколку дена го раскина договорот со Борусија Дортмунд, а наместо да бара нов ангажман, германскиот фудбалер Андре Шурле на 29 години стави крај на професионалната кариера. Изминатата сезона ја мина на позајмица во Спартак Москва, а претходно во Фулам. Кариерата ја почна во Мајнц, а играше за Леверкузен, Челси и Волфсбург. За репрезентацијата на Германија има 57 настапи, а беше дел од златната генерација на Мундијалот во Бразил 2014-та.

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста