Шестти ден примирје во Газа: Досега ослободени 60 се ослободени и 180 палестински затвореници

Шестти ден примирје во Газа: Досега ослободени 60 се ослободени и 180 палестински затвореници

Примирјето меѓу Израел и Хамас влезе во шестиот ден, а подоцна денеска се очекува уште една размена на израелски заложници за палестински затвореници, додека меѓународните посредници се обидуваат да посредуваат за траен прекин на огнот.

Кабинетот на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху соопшти дека добил список со имињата на киднапираните Израелци кои Хамас има намера да ги објави денеска. Тоа ќе биде шеста група заложници ослободени како дел од привременото примирје.

Секој ден од петокот, Хамас ослободуваше по десет жени и деца киднапирани во нападите врз јужен Израел на 7 октомври, а Израел пак ослободуваше три пати повеќе палестински затвореници, жени и малолетни мажи.

Дванаесет заложници (десет Израелци, Тајланѓанец и Филипинка) и 30 палестински затвореници беа ослободени синоќа.

Веќе се информирани семејствата на заложниците кои ќе бидат ослободени денеска, на вториот ден од продолженото примирје, јавуваат израелските медиуми.

Договорот за прекин на огнот, постигнат со посредство на Катар, со поддршка на САД и Египет, дозволи досега ослободување на 60 израелски заложници и 180 палестински затвореници.

Во меѓувреме, посредниците се обидуваат да го продолжат примирјето и размената на приведените да продолжи и по четврток. Се очекува оваа недела државниот секретар Ентони Блинкен да ги посети Израел и Западниот Брег.

Засега, примирјето може да се продолжи за еден ден на секои десет заложници што Хамас гарантира дека ќе ги ослободи. Сепак, неизвесно е дали може да трае повеќе од 10 дена, како што беше предвидено во првичниот договор.

Продолжувањето на прекинот на огнот овозможи испорака на нова помош за жителите на Појасот Газа, кој Израел го бомбардира веќе седум недели.

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста