Шарапова прв пат јавно проговри за траумите по позитивниот допинг тест

Марија Шарапова прв пат јавно проговри за искуствоти кое го имаше попозитивнито допинг тест и 15 месечната суспензија. Поранешната руска тенисерка и своевремено прворангирана на ВТА листата, падна на допинг поради користење на недозволената супстанца мелдониум, која била дел од лек кој таа го користела цела деценија и воопшто не е спорен во нејзината змеја бидејќи се пие и користи како аспирин, а го земала поради кревкото здравје по препорака на нивен сеемен лекар од Русија кој го ангажирал нејзиниот татко во 2006-та година. Шарапова призна дека не очекувала дека ќе се случи скандал со толкави размери и дека тешко ја поднела аферата а голема поддршка имала од своите родители, дури одреден период тие се преселиле во нејзината куќа за да и помогнат полесно да го помине чувствителниот период. Таа потврди дека не и било воопшто лесно да му се врати на тенисот посебно по изгубените 15 месци, но во април 2017-та година повторно заигра, сепка далеку од препознатливата форма, за да конечно се пензионира во февруари годинава.

 

 

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста