Сашко Николов е нов градоначалник на Штип, Стоилковски:СДСМ над законите, мандатот на Николов ќе биде фијаско

Со труби и блех орестар , вака сношти во Штип СДСМ ја славеше победата на предвремените локални избори. Стотина луѓе  туркајки се мегу себе, се собраа  на градскиот плоштад за да му ја честитаат победата на Сашко НИколов  новиот градоначалник на Штип. Без одржување на дистанца, членството и симптаризерите околу 21 часот го дочекаа и преседателот на СДСМ Зоран ЗАев кој дојде лично да му ја честита градоначалничката функција која ќе биде со мандат од 9месеци. Опозицијата денес реагираше. ПОкажаа фотографии од штабот на сдсм, но и од локал за кој тврдат дека работел и по 21часот..

И граѓаните коментираат дека не требаше во среде пандемија да се организираат избори во Штип

Според ДИК излезноста на вчерашните избори е 34,78%, на гласање излегле 14.528граѓани.  Од нив 11.668глсале за Николов, 1.198 за Симон ПОликарп од Интегра, останатите тројца кандидати се со многу близок резултат, во просек од околу 280 гласа. Дик преброи и 824неважечки ливчиња. Белег на вчерашниот ден му даде и случајот   на двајца позитивни лица на ковид кои гласаа. Избирачкото место не беше затворено. Неофицијално вакви случаи се евидентирани уште во две из ирачки места. 

Александра Ристевска

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста