Салата од печена ротквица, млад компир и скуша

Ако некогаш случајно ви остане печена скуша (или која било друга риба) од ручекот, а не сакате да ја јадете ладна, овие остатоци можете да ги користите за салата …

Состојки: 400 гр ротквица, 500 гр бел млад компир преполовен (или исечен на четвртини ако е голем), 5 лажици маслиново масло, 3 лажици грчки јогурт, сок од половина лимон, згмечено чешне лук, малку зачин, ситно исечен плус неколку гранчиња за украсување, 2 пакувања валеријана (околу 140 гр.) или некоја друга зелена салата, 300 гр скуша димена или на скара (или некоја друга риба) без кожа исечена на поголеми парчиња.

Подготовка: Загрејте ја рерната на 220 степени. Ставете ги ротквиците и компирите во плиток сад за печење. Истурете 2 лажици маслиново масло и зачинете. Печете во рерна 30 минути, додека не омекне и добие златна боја. Во меѓувреме, направете го преливот. Изматете го преостанатото масло, јогуртот, сокот од лимон, лукот, сецканата валеријана, сол и бибер. Извадете го зеленчукот од рерна и оставете го да се излади 5 минути. Истурете го преливот врз салатата, додадете го зеленчукот, а потоа и рибата. Зачинете и послужете.

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста