РУСКИОТ ОПОЗИЦИСКИ ЛИДЕР НАВАЛНИ Е ВО СЕРИОЗНА ЗДРАВСТВЕНА СОСТОЈБА

 Рускиот лидер на опозицијата Алексеј Навални  е во тешка состојба, а  се разболе  на летот  кон Москва. На почетокот се претпоставуваше дека  е отруен од нешто што бил оставено во неговиот чај на аеродромот. Од болницата соопштија дека труењето е само една од можните причини за состојбата на пациентот.  Неговата здравствена состојба е стабилна и , според резултатите од тестовите, во организмот на Навални не се пронајдени знаци на труење, мозочен удар, срцев удар, инфекција или коронавирус. Руските лекари веруваат дека дијагнозата е метаболичко нарушување што предизвикало ненадеен пад на шеќерот во крвта.

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста