РОМЕЛКУ ЛУКАКУ НАЈДОБАР ФУДБАЛЕР ЗА ИЗМИНАТА СЕЗОНА ВО ЛЕ

Ромелу Лукаку е прогласен за најдобар фудбалер за изминатата сезона во Лига Европа. Денеска УЕФА соопшти дека напаѓачот на Интер кој минатата  сезона во второто по ранг клубско натпреварување на стариот континент даде вкупно 35 гола, го добил ласкавото признание. Во конкуренција за најдобар играч заеднос Белгиецот беа уште и Евер Банега (Севилја) и Бруно Фернандеш (Манчестер Јунајтед) . Интер и Лукаку инаку не успеа да ја освојат титулата во Лигата на Европа откако во финалето кое се одигра во Келн загубија од Свеиља.

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста