Роџер Федерер најави пензионирање

За прв пат Роџер Федерер јавно призна дека е близу до пензионирање. 39-годишнито швајцарец поајсни дека нема да нстапува уште долго, најавувајќи дека неговото повлекување би моело да се случи во блиска идина пред се поради проблемите со коленото кое мораше два пати да го оперира оваа година. Федерер истакна дека суеште има желба да игра и да се натпреврува но се чини дека неговото тело не може во целост да ги следи и реализира неговите желби. Тој е рекордер според борјот на освоени Грен слем трофеи вкупно 20, зад него на листата вечни е Рафаел Надал со 19, па Новак Ѓоковиќ со 17 титули. Федерер поради втората операција истакна дека и доколку продоли тениската сеозна тој годинава нема повеќе да настапува.

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста