Регистрирани се 159 нови случаи на Ковид-19 во Македонија, починаа 6 лица

Во последните 24 часа се направени 1733 тестирања, а регистрирани се 159 нови случаи на ковид-19 во:

– Скопје 32

– Куманово 25

– Дебар 1

– Штип 8

– Прилеп 7

– Тетово 9

– Струга 15

– Велес 2

– Битола 1

– Охрид 4

– Кавадарци 5

– Гостивар 22

– Гевгелија 5

– Струмица 1

– Радовиш 1

– Кочани 2

– Пехчево 1

– Берово 9

– Виница 2

– Делчево 4

– Кичево 3

Починати се 6 лица, четворица пациенти од Скопје на возраст 77, 80, 85 и 86 години, еден пациент од Гостивар на 61 година и еден од Штип на 76 години. Пет од нив се починати во болнички, а еден вон болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 75 оздравени пациенти од:

– Скопје 27

– Куманово 1

– Дебар 3

– Штип 8

– Прилеп 1

– Тетово 1

– Велес 2

– Битола 4

– Гостивар 9

– Крушево 1

– Кочани 1

– Македонски Брод 1

– Виница 1

– Кичево 13

– Неготино 2

Досега во земјата се направени вкупно 136.051 тестирања на ковид-19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 13458, бројката на оздравени пациенти е 10052, на починати е 563, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2843.

https://www.facebook.com/filipce.venko/posts/2471083573198661
КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста