Регистрирани 137 нови случаи на Ковид-19, почина 63 годишен пациент од Дебар

Во последните 24 часа се направени 1414 тестирања, а регистрирани се 137 нови случаи на ковид-19 во:

 • Скопје 53
 • Куманово 19
 • Штип 8
 • Тетово 4
 • Струга 2
 • Велес 6
 • Битола 7
 • Гостивар 10
 • Гевгелија 2
 • Струмица 1
 • Крива Паланка 2
 • Пробиштип 2
 • Македонски Брод 3
 • Берово 2
 • Делчево 5
 • Свети Николе 6
 • Кичево 3
 • Неготино 2

Во болнички услови почина 63 годишен пациент од Дебар.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 58 оздравени пациенти од:

 • Скопје 22
 • Штип 1
 • Прилеп 1
 • Тетово 3
 • Струга 11
 • Битола 2
 • Охрид 9
 • Гостивар 5
 • Демир Хисар 3
 • Виница 1

Досега во земјата се направени вкупно 137.465 тестирања на ковид-19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 13595, бројката на оздравени пациенти е 10110, на починати е 564, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2921.

Advertisements

Поврзани вести