РАСТЕ БРОЈОТ НА ЗАРАЗЕНИ СО КОРОНА ВИРУС НА КРУЗЕРОТ

Нови 99 лица се заразени со корона вирусот на крузерот „Дајмонд Принцес“, потврдуваат од јапонското министерство за здраство.
Бројот на заразени се искрачи на 355.
Потверден е првиот случај на инфекција со корона вирус кај руски државјанин.
На бродот има 3.711 патници и членови на екипажот, меѓу кои и тројца македонски државјани од кои едниот е заразен со вирусот и се наоѓа во болница во Јапонија.
Бројот на заразени од корона вирус помина 70.000, а регистирани се околи 1.770 смртни случаи.

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста