Првутот во косата е проблем што ги мачи многумина: Овие 4 природни рецепти можат да ви помогнат

Најчести причини за првут се алергии, изложеност на стрес, употреба на погрешни производи за нега на коса, климатски услови и температурни промени, но и прекумерна потрошувачка на солена, кисела или премногу зачинета храна.

Првутот е често придружен со несакани ефекти како што се чешање, а во потешки случаи, црвенило и печење.

Иако оваа состојба не го загрозува здравјето, неправилното лекување или занемарување може да доведе до посериозна состојба, како што е себореичен дерматитис.

Постојат многу производи што може да се добијат без рецепт, а чија цел е лекување на првут. Ако сте поддржувач на природни препарати, можете да им дадете предност во лекувањето на овој проблем.

1. Моќното алое вера
Ајурведскиот лек верува дека гелот од алое вера е најефективниот природен препарат против првут.
Одделете го листот од алое од растението, извадете го зелениот дел и истријте го гелот на кожата, а потоа почекајте кожата да ја апсорбира. Потоа исплакнете ја косата, а потоа измијте ја со шампон.

2. Маслиново масло и ѓумбир
Мешавина од маслиново масло и свеж корен од ѓумбир исто така дава добри резултати во третманот на првут.
Изрендајте корен ѓумбир со големина на палец во половина чаша маслиново масло, а потоа истријте ја смесата на кожата и измасирајте ја добро пред да ја измиете косата. Коренот на ѓумбир има антиинфламаторно дејство и го смирува црвенилото, а маслото има корисен ефект врз скалпот.

3. Маска од бадеми и маслиново масло
Првутот може да се олесни и со употреба на маска направена од топло маслиново масло и бадемово масло во еднакви пропорции.
Загрејте ги двата вида масло додека не бидат млаки, а потоа истријте ги во косата и кожата, завиткајте во алуминиумска фолија и крпа и оставете ја маската да отстои најмалку половина час. Потоа исплакнете ја косата, а потоа измијте ја со шампон.

4. Домашен шампон за целер
Фитотерапевтите препорачуваат и употреба на домашен шампон направен од корен на целер.
Во половина литар врела вода, истурете поголем корен од целер исечен на коцки и варете го додека не омекне. Потоа процедете, и измијте ја косата со добиената течност. Користете го овој шампон наместо вообичаениот шампон за коса.

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста