Првпат во историјата на Израел ниеден кандидат не успеа да формира влада

За првпат во историјата на Израел претседателот на земјата Рувен Ривлин изјави дека ниту еден кандидат не успеа да формира влада.

Ривлин денес го информираше израелскиот парламент дека ни премиерот Бенјамин Нетанјаху, но неговиот главен предизвикувач, поранешниот началник на генералштабот Бени Ганц, не ја исполниле задачата да формираат коалициска влада во времето што им беше дадено.

Нетанјаху или Ганц хипотетички имаат уште време да претстават мнозинство во парламентот, но имајќи ги предвид досегашните неуспешни напори и долготрајните застои во формирањето мнозинство, сѐ поверојатно е дека Израел повторно, трет пат во рок од една година, ќе излезе на избори, пишува Асошиејтед прес.

До распишувањето нови избори остануваат уште три недели.

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста