Пронајдени делови од телото на убиениот новинар Кашоги

Members of the Turkish-Arab journalist association hold posters with photos of missing Saudi writer Jamal Khashoggi, as they hold a protest near the Saudi Arabia consulate in Istanbul, Monday, Oct. 8, 2018. Khashoggi, 59, went missing on Oct 2 while on a visit to the consulate in Istanbul for paperwork to marry his Turkish fiancée. The consulate insists the writer left its premises, contradicting Turkish officials. He had been living since last year in the U.S. in a self-imposed exile, in part due to the rise of Prince Mohammed, the son of King Salman. (AP Photo/Lefteris Pitarakis)

Делови од телото на убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги е пронајдено во бунар на територијата на резиденцијата на Генерал конзулат на Саудиска Арабија во Истанбул, изјави лидерот на турската партија Ватан, Догу Перинчек за турскиот портал “Хаберлер“.

– Дознав од сигурни извори во безбедносната служба во Истанбул дека телото на Кашоги е пронајдено во бунар, што се наоѓа во градината на територијата на резиденцијата на Генералниот конзулат на Саудиска Арабија, посочи Перинчек.

Саудискиот новинар и дописник на „Вашингтон пост“, Кашоги е убиен во Саудискиот конзулат во Истанбул во тепачка. По повеќедневно демантирање, официјален Ријад во петокот призна дека Кашоги е убиен во Конзулатот во непланирана „караница и тепачка“.

Поради тоа уапсени се 18 лица и сменет е висок претставник на саудиската разузнавачка служба.

Кашоги исчезна на 2 октомври, а последен пат е виден како влегува во Генералниот конзулат на Саудиска Арабија во Истанбул.