Приведено лицето кое го симна знамето на МПЦ од манастирот на Попова Шапка и го замени со албанско

Приведено лицето кое го симна знамето на МПЦ од манастирот на Попова Шапка и го замени со албанско

Приведено е лицето кое вчера го симна црковното знаме од манастирскиот комплекс на Попова Шапка и го замени со албанско, потврди МВР.

„Полициски службеници на СВР Тетово вчеравечер (28.11.2023) околу 23.30 часот, по преземени оперативни мерки, го идентификувале и го лишиле од слобода 33-годишниот Ј.А. од тетовска Мала Речица. Тој се сомничи дека два часа претходно од јарболот на манастирот „Свети Наум Чудотворец“ на Попова Шапка, додека немало никој во верскиот објект, го симнал црковното знаме на МПЦ-Охридска архиепископија и на негово место го поставил знамето на Република Албанија. По документирање на случајот против Ј.А., кој при симнувањето на црковното знаме бил со уште едно лице по кое се трага, ќе следува соодветен поднесок, стои во соопштнието на МВР.

Претходно, претседателот на црковниот одбор го пријавил случајот во СВР Тетово, а настанот беше евидентиран преку камери за видео надзор.

Претседателот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи Даријан Сотировски преку социјалните мрежи го осуди, според него, вандалскиот упад во манастирот Св. Наум на Попова Шапка и симнувањето на знамето на МПЦ- Охридска Архиепископија. Тој обвини дека овој чин има за цел предизвикување омраза и раздор и побара сторителите да бидат најстрого санкционирани.

Провокацијата следи откако лидерот на БЕСА и градоначалник на Тетово, Касами, побара да се отстрани 15 метарскиот крст од манастирскиот комплекс, на што пак остро реагираа македонските партии и Комисијата за односи со верските заедници бидејќи крстот е на црковен имот.

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста