ПОТВРДЕН НОВИОТ ФОРМУЛА 1 КАЛЕНДАР КОЈ СОДРЖИ РЕКОРДЕН БРОЈ ТРКИ

Раководството на Формула 1 го потврди календарот  за новата сезона во ова натпреврување, која ќе бори рекордни 23 трки, па така предвидено е таа започне 23. Март и да трае до 5. декември. Засега има само една непозната односно  Големата награда на Виетнам, за која дополнително ќе бидат објавени детали, дали и кога оваа трка ќе се одржи. Прва дестинација на болидите од Ф1 во 2021-та ќе биде патеката Алберт парк во Мелбурн на 23.март, а последна трката во Абу Даби на 5. декември.

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста