});

Половичен успех на македонските претставници во европските купови

По стартните победи на домашен терен на Шкендија и Работнички, двата тима кои вчера гостуваа на реваншите пред своите навивачи за пласман во следната фаза ќе мора да ја анулираат предноста на противниците.

Шкупи на Ајброкс е поразен од Глазгов Ренџерс со 2:0 и во вторник на арената Филип Втори ќе се обиде да ја надополни негативата во соочувањето со фаворизираниот противник и да влезе во втората рунда.

Вардар во Ереван на мечот против Пјуник загуби со 1:0 и се очекува дека “црвено црните” исто така ќе ја анулираат предноста на ерменскиот состав и го продолжи настапот во квалификациите за влез во Лига Европа.