Пет позитивни случаи на корона вирус во редовите на францускиот прволигаш Сент Етјен

Пет позитивни случаи на корона вирус во редовите на францускиот прволигаш Сент Етјен. Тројца од нив се на играчи од оваа екипа, а нивиниња имиња не се јавно соопштени. Сите заразени се во домашна самоизолација и не биле во близок контак со останатите членови од клубот. Француското фудбалско првенство беше суспедиранпо поради панедијамата со ковид 19 уште во март и одлуката на тамошните власти е дека нема да има прдолжување на сеонзтата, што ја прави Лига 1 единствено национално фудбалско првенство од ТОП 5 во Европа кое нема да се доигра. Екипите веќе се подготвуваат за стартот на новата сеозна кој е превдиден за 23. Август, доколку состојбата со Ковид 19 во оваа земја го дозволи тоа. Снет Етјен инаку на крајто од јули или почетокот од  август треба да игра против ПСЖ во финалето на францускиот Куп.

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста