Оријан: Го повикуваме Либан да потпише мировен договор со Израел

Не не изненади катастрофалната експлозија во Бејрут, Израел понуди помош , но Либан ја одби…Очекувано, кога Хезболах е дел од раководството на државата, вели во интервју за порталот „макпрес.Мк“ израелскиот амбасадор во Македонија, Дан Оријан. Израел, вели тој, ја повикува Либан да потпише мировен договор, за да се нормализираат односите. Државата Израел веќе има потпишано мировни договори со Египет и Јордан. Економската соработка е дополнителен бенефит што ќе се развива понатаму.
Целото интервју со амбасадорот дан оријан на следниот линк:

https://makpress.mk/Home/PostDetails?PostId=364850

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста