НАЈНОВИ ВЕСТИ

ОН згрозени од ужасите во последните 48 часа во Газа

ОН згрозени од ужасите во последните 48 часа во Газа

Високиот комесар за човекови права на Обединетите нации Фолкер Турк изјави дека е „згрозен од ужасните настани во последните 48 часа во Газа“.

„Убиствата на толку многу во училиштата кои беа претворени во засолништа, и во моменти кога стотици пребегаа во болницата Ал Шифа, како и раселувањето во јужниот дел на Газа, е целосно спротивно на заштитата на цивилита според меѓународното прави“, напиша Турк на социјалните мрежи. 

Војната меѓу Израел и Хамас започна на 7 октомври кога палестинските екстремисти ја пробија граничната ограда и влегоа на израелска територија, убивајќи повеќе од 1.200 луѓе, главно цивили, а одведоа и околу 240 заложници во Газа.

Владата на Хамас објави дека од почетокот на војната во Газа се убиени 13.000 Палестинци, меѓу кои и повеќе од 5.000 деца.

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста