Обвинителството работи на расчистување на тепачката во Струмица

„Додека ме тепаа , мајчиното млеко го проплакав. Бог ми даде сила за да преживеам , бидејќи сум им потребен на мојте шест деца„ вака со овие зборови утринава  натепаниот Игор Вцков од струмичкото село Баница раскажа за крвничкиот напад од страна на десетмината лица  кои го пртепаа во центарот на Струмица. Тврди дека не е виновен и без причина бил нападнат  уште додека бил внатре во казиното. Откако успеал да побогне, обезбедувањето со кола го пресретнале во центарот, каде што продолжиле со ќотекот.

  „Многу ме тепаа,десет души на еден човек…Има снимка се гледа. Во казиното има камера, може да се види снимката. Имам сведоци, ја кажувам вистината. Немав никаков нож. Сум јадел ќотек од обезбедувањето на Зоран Заев„ – изјави Вцкоф во разговорот што преседателот на Народната партија на Ромите го сподели на социјалните мрежи.

Член од обезбедувањето на премиерот на својот профил на Фејсбук ја демантираше дека има било каква поврзаност со бруталниот чин. Втората верзијав е дека еден од двајцата натепани малтртирал вработена и дивеел во казиното, по што обезбедувањето изреагирало. Засега се уште нема официјални информации. По објавувањето на видеото на социјалните мрежи обвинителството отвори предмет по допрен глас.  Од таму велат дека се додека трае предистражната постапка , не можат да споделат било какви информации. Во моментот дадени се нардби и насоки до надлежните институции до МВРза прибирање на податоци и идентификување на лицата  кои учествувале во настанот, информираат од Обвинителството.

   По вчерашниот настан што ја згрози целата јавност од Народната партија на Ромите рекоа дека ќе барат поддршка и од дипломатскиот кор во државата, посебно од Амбасадата на Америка.

Александра Ристевска

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста