Нови 1.216 заболени од Ковид-19, починаа 15 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 3.761 тестирања, а регистрирани се 1.216 нови случаи на КОВИД-19.

Новозаболените по градови се распоредени во:
Скопје – 624, Прилеп – 80, Битола – 50, Велес – 46, Куманово – 43, Тетово – 40, Кавадарци -36, Кочани – 32, Охрид – 30, Неготино – 23, Струмица – 22, Штип – 21, Гевгелија – 20, Валандово – 16, Гостивар и Берово – по 14, Демир Капија – 13, Ресен – 12, Пробиштип и Крушево – по 9, Свети Николе – 8, Струга, Радовиш и Делчево – по 7, Виница – 5, Кичево, Крива Паланка, Богданци и Пехчево – по 4, Кратово и Демир Хисар – по 3, Дебар и Македонски Брод – по 2, Македонска Каменица и Дојран – по 1.

Регистрирани се 111 оздравени пациенти од:
Кавадарци – 55, Неготино – 39, Скопје – 8, Демир Капија – 5, Кочани – 2, Тетово и Виница – по 1.

Пријавени се вкупно 15 починати лица, на возраст од 53– 94 години и тоа: 6 пациенти од Скопје, по две починати лица од Прилеп, Тетово и Кочани, и по 1 починато лице од Куманово, Битола и Крушево. 14 пациенти се починати во болнички, а еден во домашни услови.

Направени се 3.761 тестови преку: ИЈЗ-732, ЦЈЗ Скопје-136, Авицена-345, Биотек-407, Жан Митрев (Филип Втори)-152, Систина -303, лабораторија Лаор–202, Судска медицина-17, ЦЈЗ Битола-80, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-8, Синлаб-78, Ремедика-39, лабораторија болница Козле-15, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.246, УК Пулмологија со алергологија–1, ГОБ 8-ми Септември-0.

Досега во земјата се направени вкупно 578.923 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 116.438, бројката на оздравени пациенти е 99.126, на починати е 3.403, а бројот на активни случаи изнесува 13.909.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 51714, активни 6943
Прилеп 6334, активни 944
Куманово 6101, активни 479
Тетово 5903, активни 433
Гостивар 4151, активни 347
Кавадарци 3990, активни 665
Штип 3906, активни 249
Велес 3888, активни 411
Битола 3852, активни 413
Охрид 3685, активни 518
Струмица 2984, активни 254
Струга 2545, активни 176
Кочани 2046, активни 198
Кичево 1849, активни 68
Неготино 1677, активни 421
Гевгелија 1552, активни 320
Свети Николе 1164, активни 51
Крива Паланка 993, активни 140
Ресен 911, активни 112
Дебар 809, активни 15
Радовиш 809, активни 65
Делчево 787, активни 65
Берово 735, активни 84
Пробиштип 618, активни 65
Виница 548, активни 26
Валандово 444, активни 72
Крушево 396, активни 127
Богданци 354, активни 67
Кратово 306, активни 25
Демир Хисар 306, активни 41
Демир Капија 315, активни 77
Македонски Брод 263, активни 11
Пехчево 205, активни 17
Македонска Каменица 195, активни 3
Дојран 103, активни 7

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста