Низа нерегуларности на изборите во Штип

На три избирачки во Штип лица позитивни на коронавирусот дошле да гласале на локалните избори за градоначалник.

За едно ибирачко место Алфа има официјална потврда од МВР, но за останатите две дознава од неофицијални извори.

Лицата го оствариле своето право на глас иако имале решенија за изолација потврдено од полицијата.
Во истиот момент од страна на набљудувачите на дел до гласачките места било побарано и прекин на гласањето.

На дел од избирачките места забележано е кршење на изборниот молк со испишани имиња на политичка партија на зградата на самото избирачко место.

фото: Курир.мк

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста