Нападот врз Израел и војната во Газа доведоа до драматично зголемување на антисемитизмот во светот

Нападот врз Израел и војната во Газа доведоа до драматично зголемување на антисемитизмот во светот

„Оваа античка омраза кон Евреите не започна со холокаустот – не заврши ниту со холокаустот“, рече Бајден.

На годишната церемонија на сеќавање во Меморијалниот музеј на Холокаустот во Вашингтон, претседателот Џо Бајден имаше порака за американските Евреи и Израел.

„Дозволете ми да ве уверам, како ваш претседател, не сте сами. Секогаш ја имате и ќе ја имате мојата посветеност за безбедноста на еврејскиот народ, безбедноста на Израел и неговото право да постои како независен Еврејската држава која е цврста, дури и кога не се согласуваме“, рече Бајден.

Светскиот извештај за антисемитизам за 2023 година, објавен во неделата од Лигата за борба против клевета и Универзитетот во Тел Авив, откри 103 отсто зголемување во однос на претходната година во актите на насилство, вандализам и вознемирување насочени кон американските Евреи.

„Невидени нивоа на антисемитизам ги зафатија еврејските заедници во главните градови низ целата планета. Тоа беше најлошата година за антиеврејска омраза во Америка што некогаш сме ја виделе откако почнавме да се занимаваме со оваа работа пред 45 години“, рече Џонатан Гринблат, извршен директор на Лигата против клеветата.

Според извештајот, речиси три четвртини од студентите на американскиот универзитет биле сведоци на инцидент во некоја форма од почетокот на академската година. ((end courtesy)) Многу пропалестински демонстранти, сепак, тврдат дека не се антисемитисти.

„Имаме многу еврејски студенти меѓу нас, меѓу организаторите овде. Не станува збор за антисемитизам. Станува збор за тоа да се биде цврсто антиционист затоа што има луѓе кои се раселени од нивната земја и истребени со пари од даночните обврзници на САД“, вели пропалестинската демонстрантка Жо Раген.

Ноа Тишби, коавтор на новата книга „Непријатни разговори со Евреин“, вели дека терминот „ционизам“, кој едноставно укажува на правото на Евреите на сопствен дом во земјата на Израел, бил киднапиран и демонизиран.

„Нема ништо лошо во критикувањето на политиките на израелската влада. Тоа не е она што се случува на кампусите во Америка во моментов. Тие буквално велат: „Отпорот е неопходен со сите средства.“ Тие го оправдуваат 7-ми октомври. Овие луѓе повикуваат да се урне единствената еврејска држава во светот“, рече Ноа Тишби, коавторка на „Непријатни разговори со Евреин“.

Тишби вели дека иако цврстата поддршка на Бајден ја прави заедницата да се чувствува побезбедна, тоа не и го одзема убедувањето дека може повторно да се случи уште еден Холокауст доколку не се контролираат трендовите на омраза.

За еврејската заедница 7-ми октомври беше како повторување на Холокаустот, кога ги слушнавме истите приказни за мајки кои ги гушкаат своите деца додека ги палат живи, деца и тинејџери кои се кријат во своите домови, обезглавување, осакатување и силувања. Тоа го нарекувам злосторствата на 7-ми октомври и злосторствата на 8-ми октомври, бидејќи тоа се случи на 7-ми октомври, а на антиционистичките и антиизраелските организации им требаа нешто помалку од два часа за да почнат да се фалат со тоа, додава таа.

Таа вели дека антисемитизмот, исто така, често е показател за присуството на подлабоки проблеми во едно општество и дека барањето жртвено јагне нема да  остане само во една група.

Јованчо Наумоски, Глас на Америка – Вашингтон

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus ( )