На „Ју-Ес Опен“ се појави првиот позитивен случај на короноавирус

epa08340321 A healthcare professional wearing protective hand gloves at works at the Oglio Po Hospital, during the coronavirus emergency, in Casalmaggiore, northern Italy, 03 April 2020. Italy is under lockdown in an attempt to stop the widespread of the SARS-CoV-2 coronavirus causing the Covid-19 disease. EPA-EFE/ANDREA FASANI

На „Ју-Ес Опен“ се појави и првиот позитивен случај на короноавирус. Од Американската тениска федерација информираат дека не се работи за натпреварувач, а личноста позитивна на Ковид 19 нема симптоми и ќе биде во самоизолација во наредните десет дена. Тестирањата пред мастерсот во Синсинати и „Ју-Ес Опен“, почнаа минатата недела, а досега се направени 1.400 тестови. Грабине Мугуруза е последната која се повлече од Синсинати и засега неизвесен е нејзиниот настап и на „Ју-Ес Опен“ поради болка во левиот скочен зглоб. Настапот во Њујорк го откажаа и Халеп, Барти, Свитолина, Андреску, Бертенс, Бенчиќ, како и бранителот на титулата кај мажите, Рафа Надал.

Advertisements

Поврзани вести