Молк од „шарените„ по навредата од Заев за “се шуто и рогато”

Дали ова се шутото,рогатото, и онаа Шарена револуција која Заев планирал да ја пушти низ вода?

Во последните аудио материјали лидерот на СДСМ, Заев со пцости и погрдни зборови зборува за Шарената револуција, ама денеска молчат речиси сите „шарени“ кои по протестите и доаѓањето на власт на партијата на Заев седнаа во пратенички или други функционерски фотељи.

Па така денеска на пораките на Алфа за последните бомби не одговараа ниту пратеничката Туфегџиќ, ниту инфлуенсерот и влијателен меѓу „шарените Влатко Васиљ. Се изјасни екс пратеникот Павле Богоевски, со статус во одбрана на Заев. Оние кои до крај останале верни на борбата за правда и се незадоволни што оваа власт ја вети а не ја гледаме, реагираа жестоко.

Да бидам искрен, свесен бев и самиот дека влегувам во протести организирани од СДСМ и некои невладини организации,јас,но и ние како Левица тогаш имавме намера да заземеме позиција во рамки на тоа движење и да не го пропуштиме истото на СДСМ, вели за Алфа , Маргилен Демири – граѓански активист

И професорот Апасиев, кој остана да се бори за правдата преку неговата „Левица“ надвор од шарената коалиција како што ја нарекува Заев, реагираше:

Павленце, Туфекџиќ,Бранче Акциза и остала учипена багра….Како се осечате сеа бе?

Заев вчера рече дека лошо се изразил во бобмата ама не им се извини на оние што го донесоа на власт.

З.З: Шарена револуција 4.8%

XX:Која шарена револуција, тие не се партија бе. Да се формираат како партија тие …

Зоран Заев: Не може да се формираат јас го регистрирав тоа, кај ќе се формираат

XX:Како ти го регистрира,

З.3: Па го регистрирав, шарена коалицијата ќе биде кога ќе излеземе

XX:Шарена коалиција а?

Зоран Заев: Се ќе соберам на купче и шуто и рогато. Све

XX:И после ќе ги пуштиш низ вода

З.З: После мамето ќе им го …, сите што ќе влезат кај мене во коалиција

Едно на терен а друго во бомбите. Заев меѓу толпата се нарекуваше себе си дури и хулиган кој фарбајќи ги институциите демонстрираше максимална поддршка за „шарените“, но лично имал друг план. Барем така вели во последната бомба.

Ова денеска како перформанс на сите нас хулиганите и хулиганките, составен дел на оваа шарена револуција, беше чин на солидарност…викаше тогаш Зоран Заев (26.05.2016)

Во втората бомба објавена вчера Заев за владиката Наум вели дека бил премачкан со сите бои. До овој момент нема реакција од владиката,ниту пак е достапен на неговиот мобилен телефон.

Мери Ѓорѓиевска

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста