Мирно гласање во Штип со висока излезеност

Со маски на рацете, спазувајки ги сите мерки за претпазливост вака денес се одвиваат предвремените парламентарни избори во Штип. Нерегуларности на терен и преставки  барем засега нема.Од општинската изборна комисија апелираат строго почитување на протоколите..

Вонредната состојба не ги предомисли штипјани за да го искористат своето право на глас. Денес за прв пат гласаше и штипјанец кој пред 42 години уште како дете се иселил во Германија..

Споредбата на податоците покажува поголема излезност на овие предвремени парламентарни избори во однос  на преседателските избори во 2019 година. Најголема излезност има во Пробиштип, а најмала во Виница.

Александра Ристевска

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста