Мицкоски од Вашингтон: Македонија влегува во инвестициски циклус за сериозни капитални проекти

Мицкоски од Вашингтон: Македонија влегува во инвестициски циклус за сериозни капитални проекти

Владината делегација предводена од премиерот Христијан Мицкоски продолжуваат со билатералните средби со високи американски претставници во Вашингтон.

-Вчера заедно со делегацијата од владата, како и претседателот на Собранието, Африм Гаши остваривме средба со конгресмените Пит Сешнс, Роберт Адерхолт, Џо Вилсон, Џон Муленар, како и со Џејмс Џонс поранешен советник за национална безбедност на Барак Обама. На средбата од двете страни беа потенцирани добрите билатерални односи со Соединетите американски држави. Се разговараше за можноста за искористување на економските потенцијали и политичка поддршка во остварување на стратешките интереси на државата. Македонија влегува во инвестициски циклус за сериозни капитални проекти во инфраструктурата, енергетиката и повеќе други полиња. Воедно една од главните цели претставува борбата против организираниот криминал и корупција. Од страна на конгресмените беше изразена силна поддршка за Македонија, како силен пријател и сојузник на САД, пишува Мицкоски на Фејсбук.

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus ( )