НАЈНОВИ ВЕСТИ

Мицкоски: Македонија историски најлошо рангирана според индексот на корупција на Транспаренси Интернешенл, оставка на владата

Кога ги нареков мафија, многумина ми велеа зошто толку силни зборови употребувам, реагира преку социјалната мрежа на Фејсбук претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски откако претходно беше објавен извештајот на ТИ каде Македонија се најде на високото 111-то место по степенот на корупција.

Според Транспарентност Интeрнационал по степенот на корупција на историски најлошото 111-то место. Пад од 5 места споредено со минатата година и никогаш полошо во периодот на независна Македонија. Тие не се само мафија, на овие луѓе и мафијата може да им позавиди. Подобри од нас се: Косово, Албанија, Танзанија, Буркина Фасо, Колумбија, Брегот на Слонова Коска, Гамбија, а заедно сме со Панама и Монголија. Пад од цели 45 места за 5 години.
После ваков резултат, не е доволна оставка на министерот за правда, или министерот статист за борба против корупција, потребно е целата Влада да си замине, веднаш.

Заедно да се избориме за нашата иднина, а после одговорност за целиот срам и криминал што го донесоа, пишува Мицкоски во својата објава.

https://www.facebook.com/MickoskiHristijan/posts/1782381285270656
КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста