Маркез успешно опериран, се враќа за брзо

11 Austria GP 8, 9, 10 y 11 de agosto de 2019, circuito de RedBull Ring, Spielberg, AUSTRIA.Motogp, MGP, Mgp, MotoGP

Актуелниот Мото ГП шампион Марк Маркез по несреќниот пад на воведната трка во Херез се здоби со фрактура на горниот дел од десната рака. Маркез утрово беше опериран, а зафатот минал успешно, без оштетување на нервот, за што првично се стравуваше. Докторите предвидуваат брзо опоравување, и наместо пауза со месеци, тој ќе отуствува неколку недели. Едно е сигурно, Шпанецот нема да се појави на втората трка во Херез овој викенд, но желбата и очекувањата се за трката во Брно на 9 август. 

Advertisements