Мајами поведе против Бостон во финалето на исток (1-0)

Sep 11, 2020; Lake Buena Vista, Florida, USA; Boston Celtics forward Jayson Tatum (0) celebrate with forward Grant Williams (12) after defeating the Toronto Raptors in game seven of the second round of the 2020 NBA Playoffs at ESPN Wide World of Sports Complex. Mandatory Credit: Kim Klement-USA TODAY Sports

На друга страна, Мајами поведе во финалето против Бостон, славејќи во првиот меч со тесни 116-114, по продолжение. Селктикс не издржаа иако имаа плус 14 поени во последниот квартал. Во дополнителните пет минути Тејтум на 10 секунди до крајот можеше да изедначи, но Адебајо со феноменална блокада не дозволи. Тејтум застана на 30 поени, а Адебајо заврши со 20 како солидна помош за најефикасниот Драгиќ со 29 поени.

Advertisements