Леклер ја доби заслужената казна

Возачот на Ферари Шарл Лекелр ја доби заслужената казана за инцидентот што го предизвика на трката за Големата награда на Јапонија.

Возачот од Монако во втората кривина, веднаш по стартот, го истурка од патеката Макс Верстапен, по што пилотот на Ред Бул ја заврши трката.

Леклер не сакаше да оди ниту во боксот иако од неговиот болид паѓаа делови.

Поради инцидентот тој е казне со пет секунди, а со дополнителни десет секунди е казнет бидејќи ја продолжил трката со оштетен болид. Ферари поради Леклер се казнети парично со 25.000 евра.

Во конечниот пласман поради казната од 15 секунд Леклер заврши на седмото место.

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста