Лек за депресија од Старите Грци – докажано делува

Старите Грци верувале дека е потребно секој ден да се грижите за вашето тело и ум. Денес, депресијата и вознемиреноста станаа еден од најсериозните здравствени проблеми на човештвото. Старогрчкиот животен стил вклучува развој на здрави навики, правилна исхрана, редовно вежбање и развој на сопствениот ум.

Диета

Воведете во исхраната намирници богати со омега-3 масни киселини: ореви, маслиново масло, лосос, чија семе, ленено семе. Овие масни киселини делуваат како заштита на нервниот систем

Вежбајте редовно

Старите Грци ги вежбале умот и телото, не ги разделувале едно од друго. Тие практикувале вежбање во природа, но и активен начин на живот.

Сончева светлина

Ова е еден од главните лекови за депресија на старогрчката медицина. Ретко излегуваме на сонце, седиме на нашите работни места, под вештачко осветлување опкружени со електронски уреди. Овој вид осветлување негативно влијае на спиењето, а со самото тоа и на здравјето. Ако не сте во можност да бидете на сонце, барем земајте витамин Д.

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста