Кривична пријава за едно лице од Тетово, без одобрение градел на државна парцела

СВР Тетово поднесе кривична пријава против И.Ќ.(34) од Тетово, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „узурпација на недвижности“ и „бесправно градење“.

-Пријавениот, во текот на 2020, во својство на инвеститор на ул. „Иво Лола Рибар“ во Тетово, на катастарска парцела која гласи на име на Република Македонија изведувал градежни работи – доградба на постоечки објект, без одобрение за градба издадено од надлежен орган, информираат од МВР.

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста