Кривична пријава против едно лице од Прилеп, злоупотребил податоци од платежна картичка

ОВР  Прилеп до ОЈО Прилеп поднесе кривична пријава против А.Ц.(26) од Прилеп, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „оштетување и неовластено навлегување во компјутерски систем“. Пријавениот, искористувајќи ги податоците од платежната картичка на Е.У., извршил повеќе плаќања за спортско обложување на интернет страна, стекнувајќи се со противправна имотна корист, а на штета Е.У.

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста