Кои се најдобри, а кои најлоши навики во исхраната?

Ако сте се наостриле ова лето да изгледате подобро од било кога, сега е моментот да почнете да го реализирате вашиот план. Имајте предвид дека телото го градат навиките, па еден оброк на брза храна одвреме навреме нема да ви наштети, но исто така и по еден ден одвреме навреме кога ќе се придржувате кон здравата исхрана нема да ве доведе до целта.

Еве кон кои навики би требало да се придржувате секогаш, но и оние кои не би смееле да си ги дозволите. И тоа, не само за да изгледате убаво, туку, пред сѐ, за да бидете здрави.

Секогаш

Секој ваш оброк нека содржи зеленчук и протеини. Но, пржен, прелиен со кашкавал или со некој сос, или пак зеленчук од конзерва, не се сметаат. Не само што е свежиот зеленчук полн со витамини и антиоксиданси, туку влакната и водата кои ги содржи ќе ве заситат на подолг период.

Ако ви е мака од помислата на денот со зеленчук, надминете го тоа чувство. После некое време ќе се навикнете на вкусот и ќе почне да ви се допаѓа.

Покрај зеленчук, погрижете се секој ваш оброк да содржи и протеини. Исхраната богата со намирници кои се добри извори на протеини ќе ви помогне да ги контролирате нападите на глад, помага за изградба на мускулна маса, со што се засилува способноста на телото да ги согорува маснотиите.

Јадете здрави масти. Заборавете на сите диети засновани на рестрикција на мастите. Добрите масти помагаат да го снижите лошиот холестерол и да го подигнете добриот, а помагаат и за согорување на масните наслаги кои ви се наталожиле околу половината. Она што ви е потребно се полинезаситени масни киселини, а треба да ги избегнувате заситените и трансмастите. Авокадо, маслиново масло и јаткасти плодови се мудар избор.

Планирајте ги оброците однапред. Најдобар начин да усвоите здрави навики во исхраната е да ги планирате оброците на време. Одете во набавка на намирници со план односно со листа на намирниците што сакате да ги купите. Гответе дома, тоа е единствен начин да бидете сигурни што јадете. Освен тоа, нека ви стане навика при рака да имате нешто здраво за грицкање, бадеми, јаболка, или нешто слично, така нема да паднете во искушени да изедете чоколадо кога ќе ве фати напад на глад.

Бидете благи кон себе. Дури и со најдобри намери, повремено ќе ви се случи да „згрешите“. Кога тоа ќе се случи, не се казнувајте ниту со изгладнување ниту со грижа на совест. Како што рековме на почеток, еден „лош“ оброк нема да ви го упропасти вложениот труд, ниту пак еден „добар“ ќе ве извлече.

Никогаш

Немојте да пиете калории. Сокови, дури и оние свежо цедените, смути и слично се извор на голем број калории кои не ви се потребни. Овошјето и зеленчукот јадете ги наместо да ги пиете. Кафиња, освен обично црно кафе, избегнувајте.

Не скокајте оброци. Ако сакате да усвоите здрави навики, мора да се придржувате до редот.

Не јадете пржена храна. По некое пржено компирче одвреме навреме нема да ве убие, но генерално, пржената храна е крајно лош избор затоа што само една порција содржи повеќе трансмасти отколку што ви се потребни за цел живот.

Не јадете шеќер или житарки навечер или во текот на ноќта, и ова се однесува и на житарките со цело зрно. Појадокот нека ви биде најобилен и најхранлив оброк во текот на днеот, а потоа одете кон сѐ полесен и полесен како што се приближува вечерата.

5.901 thoughts on “Кои се најдобри, а кои најлоши навики во исхраната?

 1. I have been browsing on-line more than three hours as of late, but I never discovered any interesting article like
  yours. It is lovely worth sufficient for me. In my opinion, if all site owners and bloggers made
  good content material as you did, the net will likely be a lot more
  helpful than ever before.

 2. It’s appropriate time to make some plans for the future and it’s
  time to be happy. I’ve read this post and if
  I could I wish to suggest you some interesting things or tips.
  Perhaps you can write next articles referring to this article.
  I desire to read even more things about it!

 3. I’ve been browsing online more than three hours today,
  yet I never found any interesting article like yours.
  It’s pretty worth enough for me. In my view, if all website owners and
  bloggers made good content as you did, the net will be
  much more useful than ever before.

 4. I’ve been surfing on-line more than 3 hours nowadays, yet I
  never discovered any fascinating article like yours.

  It’s lovely price sufficient for me. In my opinion, if all web owners and
  bloggers made good content material as you did, the net
  will likely be much more useful than ever before.

 5. It is perfect time to make some plans for the future and
  it is time to be happy. I’ve read this post and if I could I
  desire to suggest you some interesting things or advice.

  Maybe you can write next articles referring to this article.
  I desire to read more things about it!

 6. Пингување: keto cheese chips
 7. Hi! Someone in my Myspace group shared this site with us so I came to look it over.
  I’m definitely loving the information. I’m bookmarking and will be tweeting this to my followers!
  Outstanding blog and superb style and design.

 8. Its such as you read my thoughts! You seem to understand a lot about this,
  such as you wrote the book in it or something.

  I feel that you could do with a few % to power
  the message home a bit, however other than that, that is magnificent
  blog. An excellent read. I’ll certainly be back.

 9. I’ve been surfing online more than 4 hours today, yet I never found any interesting article like yours.

  It is pretty worth enough for me. In my opinion, if all web owners and bloggers made good content as you
  did, the net will be a lot more useful than ever before.

 10. I will also like to state that most people that find themselves with out health insurance are generally students, self-employed and those that are laid-off. More than half of those uninsured are really under the age of Thirty-five. They do not feel they are needing health insurance since they’re young along with healthy. The income is generally spent on housing, food, and entertainment. Many people that do work either full or in their free time are not given insurance by way of their jobs so they proceed without because of the rising tariff of health insurance in the us. Thanks for the tips you share through this website.

 11. Provide WaWa listed here in just Spanish Fort, Daphne & Cell Alabama we skip it and we delight in it once we had been within just Virginia Seashore, Virginia and the similar,every time we stayed previously mentioned a thirty day period or frequented Philadelphia.

 12. Thanks for one’s marvelous posting! I actually enjoyed reading it, you
  happen to be a great author.I will be sure to bookmark your blog and definitely will come back in the foreseeable future.
  I want to encourage that you continue your great work, have a nice weekend!

 13. It is the best time to make some plans for the future and it
  is time to be happy. I have read this post and if
  I could I wish to suggest you some interesting things or tips.
  Maybe you could write next articles referring to this article.
  I wish to read even more things about it!

 14. Hi would you mind letting me know which web host you’re utilizing?

  I’ve loaded your blog in 3 completely different internet browsers and I must say
  this blog loads a lot quicker then most. Can you suggest a good hosting provider at a fair price?
  Kudos, I appreciate it!

 15. I simply wanted to appreciate you once again. I do not know what I would’ve handled without the entire creative concepts provided by you on such a area of interest. Entirely was the horrifying crisis in my circumstances, however , looking at the very skilled way you managed the issue took me to leap over joy. I’m just thankful for the help and as well , hope that you comprehend what an amazing job you have been getting into teaching many people using your web page. Most likely you’ve never met any of us.

 16. Пингување: viagra cheap
 17. Пингување: viagra generic
 18. Пингување: online viagra prescription
 19. Пингување: viagra samples
 20. Пингување: buying generic viagra online
 21. It’s appropriate time to make some plans for the future and it’s time to
  be happy. I have learn this publish and if I
  may just I desire to recommend you some fascinating issues or tips.
  Perhaps you can write subsequent articles relating to this article.
  I desire to read even more issues about it!

 22. Howdy! This post couldn’t be written much better! Going through this article reminds me of my previous
  roommate! He constantly kept preaching about
  this. I will send this post to him. Pretty sure he will have a good read.

  Thanks for sharing!

 23. Пингување: generic cialis price
 24. Пингување: lowest price cialis
 25. Пингување: cialis cost
 26. Пингување: buy viagra online
 27. I really love your blog.. Excellent colors
  & theme. Did you make this amazing site yourself? Please reply back
  as I’m looking to create my very own blog and want to
  find out where you got this from or exactly what the theme is called.
  Cheers!

 28. Пингување: does cialis pills look like
 29. Пингување: cheap generic viagra online uk
 30. Пингување: cheapest viagra online
 31. Пингување: where to buy cialis online
 32. Сімейні консультації. Рейтинг психологов Приглашаем вас на консультации
  детского психолога. Консультация психолога в Киеве
  Психолог Онлайн. Приглашаем вас
  на консультации детского психолога.
  Психотерапия онлайн! Рейтинг психологов.

 33. Пингување: online viagra
 34. Пингување: levitra sale philippines
 35. Системно-семейные расстановки.
  Системно-феноменологический подход Расстановки по Хеллингеру.

  Семейное консультирование и психотерапия.
  Системные расстановки. Новые семейные расстановки.

  Системно-семейные расстановки.

 36. Пингување: drugs like cialis
 37. Пингување: gay sex dating website
 38. Пингување: purchase viagra online
 39. Пингување: viagra for sale cheap
 40. Пингување: cheap viagra buy
 41. Howdy just wanted to give you a quick heads up.

  The text in your content seem to be running off the screen in Opera.
  I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with internet
  browser compatibility but I figured I’d post to let you know.
  The style and design look great though! Hope you get the problem solved soon. Kudos

 42. I have been surfing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours.
  It is pretty worth enough for me. In my view, if all web owners
  and bloggers made good content as you did, the web will be much more useful than ever before.

 43. I’ve been browsing online more than 4 hours today, yet
  I never found any interesting article like yours.
  It is pretty worth enough for me. In my view, if all website owners and
  bloggers made good content as you did, the internet will be
  much more useful than ever before.

 44. Пингување: cialis drug interactions
 45. Пингување: sildenafil
 46. It is appropriate time to make some plans for the future and it is time to be happy.
  I have read this post and if I could I desire to suggest
  you some interesting things or tips. Maybe you could write
  next articles referring to this article. I wish to read even more things about it!

 47. It’s the best time to make some plans for the future and it’s time to be happy.
  I’ve read this post and if I could I wish to suggest you few interesting things or advice.
  Maybe you can write next articles referring to this article.
  I wish to read even more things about it!

 48. It is appropriate time to make some plans for the future and it’s time to be happy.

  I’ve read this post and if I could I desire to
  suggest you some interesting things or suggestions. Perhaps
  you could write next articles referring to this article. I
  desire to read even more things about it!

 49. Пингување: viagra canada
 50. I think everything said was very logical. However, what about this?

  what if you were to write a awesome headline? I ain’t suggesting your information isn’t solid., however suppose you added a headline that grabbed a person’s
  attention? I mean Кои се најдобри, а кои најлоши навики
  во исхраната? – Национална телевизија is a little vanilla.

  You could glance at Yahoo’s home page and see how they write article headlines to grab viewers to click.

  You might add a related video or a pic or two to grab people interested about what you’ve written. Just my opinion, it
  might make your posts a little bit more interesting.

 51. Пингување: rx cialis
 52. Пингување: viagrasao
 53. Hi I am so grateful I found your blog, I really found
  you by accident, while I was browsing on Askjeeve for something else, Anyways I am here now and would just like to say thank you for a fantastic
  post and a all round thrilling blog (I also love the theme/design), I don’t
  have time to browse it all at the moment but I have saved it and also included your
  RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the
  great job.

 54. Пингување: viagra pills from india
 55. Hi there exceptional blog! Does running a blog such as this take
  a great deal of work? I’ve no understanding of programming however I
  had been hoping to start my own blog in the near future.

  Anyhow, should you have any recommendations or tips for
  new blog owners please share. I know this is off
  topic but I simply needed to ask. Cheers!

 56. Пингување: prices for viagra
 57. Пингување: how to obtain viagra
 58. Пингување: cialis website
 59. Пингување: generic viagra in australia
 60. Вот восемь с высоким рейтингом сериалов
  для истинных ценителей драмы.

  Бумажный дом 5 сезон 7 серия смотреть онлайн на FZXHAJoe ТВ.
  Сортируйте по рейтингу, Сериалы жанра
  “Ужасы”. Также тут мы наш
  сайт палитру телеканалов Мир,
  HD Пятница, 4K Суббота, прямой эфир Матч ТВ, трансляция Футбол 1.

 61. Пингување: best rated generic viagra online
 62. Пингување: does canadian viagra work
 63. Пингување: liquid cialis
 64. Woah! I’m really digging the template/theme of this site.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s difficult to get that “perfect balance” between user friendliness and visual appearance.
  I must say you have done a very good job with this.
  Additionally, the blog loads very quick for me on Safari.

  Excellent Blog!

 65. I would like to thank you for the efforts you have put in penning this site.
  I am hoping to check out the same high-grade content by you later on as
  well. In truth, your creative writing abilities has motivated me to get
  my own website now 😉

 66. Пингување: cialis coupon
 67. It is perfect time to make a few plans for the future and it’s time to be happy.
  I have read this put up and if I may just I desire to suggest
  you few attention-grabbing issues or advice. Perhaps you could write subsequent
  articles referring to this article. I want to learn even more things about it!

 68. Пингување: roman tadalafil
 69. Пингување: where can i buy a viagra
 70. Пингување: off brand viagra
 71. Hmm it looks like your site ate my first comment (it was super long) so I guess I’ll just sum it up what I submitted and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog blogger but I’m still new to the whole thing. Do you have any tips and hints for rookie blog writers? I’d definitely appreciate it.|