Казнети 149 возачи во Скопје

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (19.04) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

На територијата на град Скопје изречени се вкупно 149 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 43, шест санкции за возење без возачка дозвола, три за нерегистрирани возила.

Изречени се седум санкции за користење мобилен телефон, четири за некористење сигурносен појас, девет прекршоци што ги чинат возачи на мотоцикли, две санкции за минување на затворен сигнал (црвено светло) и 58 мерки за непрописно паркирани возила.

Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта, информира МВР.

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста