Свет

Трамп побара и од Кина да го истражи Бајден (ВИДЕО)

Американскиот претседател Доналд Трамп кажа дека сака Украина и Кина да го истражат неговиот политички соперник, демократот Џо Бајден и неговиот син, отворно барајќи го она поради што демократите во Конгресот отворија истрага за негово отповикување.

Крадци во Индија ја украдоа пепелта на Ганди

На 150-годишнината од раѓањето на Махатма Ганди, крадци во Индија украдоа одреден дел од неговите посмртни остатоци и уништија дел од неговите фотографии, соопшти индиската полиција, а пренесува Би-би-си.