Какви се ефектите од вселенските летови врз астронаутите – аматери?

Какви се ефектите од вселенските летови врз астронаутите – аматери?

Изминатите денови на лансирната рампа во Флорида, воздушниот гигант Боинг се приклучи на Спејс Икс како остварлива шатл-служба за НАСА.

Два пара пробни пилоти полетаа за Меѓународната вселенска станица, каде што астронаутката на НАСА Суни Вилијамс имаше ВИП обиколка на Старлајнер.

“Еве сме. Изгледа како многу торби, бидејќи има многу пакување. Исто така, оваа голема портокалова работа, која е нашата вентилација што ја добиваме од вселенската станица додека сме прикачени на вселенските станици. Еве ние напред, седиме во пилотската кабина“, вели Вилијамс.

Вилијамс продолжи да ги покажува контролите во пилотската кабина, додека командантот на мисијата и колега астронаут на НАСА, Буч Вилмор, ја истакна опремата за итни случаи, како и потребата да се одржуваат работите уредни.

Сабота е. Значи, ако видите правосмукалка овде, повеќето луѓе ги чистат своите домови. Мора да ја исчистиме и вселенската станица. Значи, се вртевме наоколу. Голем дел од екипажот правеше различни работи, вакуумираше и се грижеше за нештата. И кога сето тоа ќе биде завршено, се разбира, сето ова ќе се остави настрана и ќе биде подготвено за работната недела“, рече Вилмор.

Вилијамс и Вилмор треба да се вратат во наредните денови.

Исто така оваа недела, новите студии покажуваат дека вселенските туристи и аматерските астронаути ги трпат истите телесни промени како и професионалците кои поминуваат месеци во орбитата.

Истражувачите дојдоа до овој заклучок откако ги проучувале примероците од крв, плунка, кожа и друго од патниците на тридневната повелба на Спејс Икс во 2021 година.

Но, истражувачите велат дека тоа не е лоша работа, бидејќи телото може да се врати во нормала.

„Ова е многу добра вест за комерцијалните вселенски патници, луѓе кои сакаат да одат во вселената кои ги гледаат овие претстојни мисии кои би можеле да одат околу Месечината и подалеку во вселената, бидејќи тоа покажува дека човечкото тело е многу приспособливо. И дури и ако не сте олимписки спортист или тренирате десет години за да бидете астронаут, можете да се упатите во вселената, а всушност телото ќе се прилагоди и можете да се вратите прилично безбедно“, вели Крис Мејсон, истражувач од Медицина Веил Корнел.

Конечно, оваа недела се збогуваме со пионерот за вселенски летови и некогашен астронаут на НАСА, Бил Андерс, кој полета во мисијата Аполо 8.

Тој е можеби најпознат по тоа што ја снимил иконската слика „ Подемот на земјата“ додека екипажот ја обиколувал Месечината.

Андерс и екипажот на Аполо 8 не слетаа на Месечината, но мисијата беше успешна бидејќи стигнаа во орбитата пред да се вратат на Земјата.

90-годишниот Андерс загина додека управувал мал авион кој се урна во државата Вашингтон.

Јованчо Наумоски, Глас на Америка – Вашингтон

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus ( )