Израел негира дека се согласил на хуманитарни паузи во северниот дел на Газа по притисокот на САД

Израел негира дека се согласил на хуманитарни паузи во северниот дел на Газа по притисокот на САД

Додека илјадници Палестинци бегаа од бомбардирањето на Израел, американскиот претседател Џо Бајден беше запрашан дали има некакви шанси за прекин на огнот меѓу Израел и Хамас, а неговиот одговори беше: „Нема“. Тој, исто така, беше запрашан дали е фрустриран од израелскиот премиер што не ги почитува барањата на САД.

Му требаше подолго време отколку што се надевав“, рече Бајден.

Министерството за здравство на Газа, управувано од Хамас, вели дека повеќе од 10.000 луѓе се убиени во Појасот Газа.

На дневниот брифинг во Стејт департментот, заменик-портпаролот Ведант Пател даде некои детали за најавата на Израел дека се согласил на четиричасовни дневни хуманитарни паузи во борбите во северна Газа.

„Ќе има два хуманитарни коридори, кои ќе им овозможат на луѓето да побегнат од областите на непријателствата во северниот дел на Газа. Првиот таков коридор, отворен помеѓу четири и пет часа секој ден во последните неколку дена, веќе им овозможи на многу илјади луѓе да стигнете до побезбедни области. Втората рута долж крајбрежниот пат ќе им овозможи на уште многу илјади луѓе да стигнат до побезбедни области во центарот на југ“, рече Пател.

Неделава за време на сослушување каде повеќето демократски и републикански пратеници ја изразија својата силна поддршка за Израел пред американскиот конгрес избија анти-израелски демонстрации. Но, некои демократи беа вознемирени од големиот број цивили убиени во Газа. Демократот Хоакин Кастро рече дека Израел истрелал повеќе од 20.000 бомби врз Газа, а само околу пет заложници биле ослободени.

„Ми се чини дека израелскиот премиер Нетанјаху дава приоритет на колективната казна отколку на ослободувањето на заложниците, и јас сум многу загрижен поради тоа“, рече Кастро.

Друг демократ беше загрижен дека новиот претседател на Претставничкиот дом Мајк Џонсон можеби има политичка игра со американско воено финансирање за Израел.

„Спикерот Џонсон донесе дополнителен закон само за Израел. Ова е без преседан. Тоа ја условува помошта за Израел за целите на внатрешната политика и нема шанси да помине во Конгресот на САД, рече Џонсон.

Републиканскиот претседател на Комитетот за надворешни работи на Претставничкиот дом Мајкл МекКол рече дека се согласува.

„Дозволете ми само да кажам дека јас се согласувам. Треба брзо да се придвижиме кон пакетот за национална безбедносна помош за кои и двата се однесуваат на заканата од Русија за Украина и Европа, заканата од комунистичка Кина до Тајван и Пацификот и заканата од Иран до Израел преку неговите полномошници на југозападната граница…“, рече МекКол.

Сенатот со мнозинство демократи нема да го прифати предлог-законот од 14,3 милијарди долари за финансирање на израелските воздушни и ракетни одбранбени системи, усвоен од Претставничкиот дом кој пак има републиканско мнозинство. Демократите им се спротивставуваат на републиканците кои велат дека за помошта на Израел направиле кратења на буџетот кај Службата за внатрешни приходи, агенцијата одговорна за оданочување.

Јованчо Наумоски, Глас на Америка – Вашингтон

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста