Изгласан Законот за ЈО

Изгласан законот за јавно обвинителство. Со 80 гласа ЗА, 6 против и без воздржани, пратениците пладнево го донесоа законот кој беше во фокусот на вниманието изминативе месеци.

На почетокот од Седницата, се гласаше законот, но изгласаа само 74 пратеници, по што претседателот Џафери го поништи, бидејќи како што рече, не видел дека пратеничката Лилјана Поповска од ДОМ, побарала процедурално да говори. Се бунеа пратениците од ВМРО ДПМНЕ, но Џафери го поништи и и дозволи процедурално на Поповска да се обрати, веднаш по неа говореше и пратеникот Ферид Мухиќ.

По изгласувањето на законот, на говорницата излезе пратеникот на ВМРО ДПМНЕ, Никола Мицевски и почна да вика „криминалци, криминалци“. Рече дека требало да биде прифатено првото гласање.

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста