Хрватскиот имунолог Тробоњача за Алфа открива: Делта сојот има 18 мутации, но само четири се високо инфективни

Имунологот Златко Тробоњача од Универзитето во Ријека во интервју за Алфа ги сподели своите сознанија, но и загриженоста поради актуелната состојба со делта сојот на Ковид 19. Вели овој сој има 15 или 18 мутации, но само четири од нив се високо инфективни.

Доктор Тробања говореше и за многу други теми поврзани со коронавирусот, меѓу кои и вакцинацијата.

Со него разговараше Ања Василева

Целиот разговор погледнете го во продолжение:

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста