ЃОКОВИЌ-ЦИЦИПАС ВО 1/2 ФИНАЛЕТО КАЈ МАЖИТЕ НА РОЛАН ГАРОС, ДЕВОЈКИТЕ РЕШАВААТ ЗА ФИНАЛЕ

Новак Ѓоковиќ и Стефанос Циципас се најдоа во второто полуфинале во на машкиот дел на Ролан Гарос откако беа подобри од Карењо-Буста односно Рублев. Тоа е меч во петок за кога е предвиден и дуелот на Надал и Шварцман. Кај девојките денеска е шестиот круг од кој се оди во финалето, а во него Свјатек игра со Подорошка, а Кенин со Квитова.