Годинава за прв пат нема да биде доделена Златна топка

За прв пат годинава нема да биде доделена Златната топка. Престижното признание кое Франс фудбал му го доделува на најдобриот фудбалер во сеозната, годинава нема да има свој сопствени. Причина секако е пандемијата со корна вирусот која предизвика неколку месечен прекин на фудбалските шампионати ширум светот, па тоа е и главната причина што овој пат ќе нема прогласување на најдобар фудбалер. Ова е прв пат во 64 годишната историја на наградата “Златна топка“ да изостане свечената церемонија и доделувањето на признанието на најдобриот фудбалер.

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста