Гауф во неверување по триумфот во Линц

Петнаесетгодишната американска тенисерка Кори Гауф ги сподели своите впечатоци за победа на турнирот во Линц (Австрија). Ова е прв трофеј во нејзината кариера.

Во финалниот натпревар, таа ја совлада репрезентативката на Австрија Елена Остапенко во три сета.

– Јас сум само во шок, ова е мојот прв ВТА трофеј. Лудило. Не верував дека ќе влезам во главната жрепка на турнирот, а го освоив како „среќен губитник“. Пред првиот круг, татко ми рече дека не можете да изгубите двапати во исто натпреварување. Тој беше во право, изјави Гауф.