Фрчковски одбиен за амбасадорското место во САД?

 Фрчковски нема да биде амбасадор во Вашингтон, амбасадорското место во САД се уште останува празно и по речоси 3 години. Која е причината зошто Америка не го прима поранешниот министер не е позната.

Министерот за надворешни работи Османи рече името на Фрчковски никогаш не било јавно соопштено од министерството.  Во ниту еден момент, МНР не кажало дека тој е кандидат за амбасадор, или дека е отфрлен или прифатен, рече Османи.

Објавите во медиумите ги нарече шпекулација и покрај тоа што лично Фрчковски на неговиот фејсбук профил си споделуваше честитки по повод неговото номинирање.

И Заев вели дека никогаш јавно не било соопштено кој ќе замине во САД.

Информацијата дека Фрчкоски нема да замине за Вашингтон, прв ја објави, пратеникот – Антонио Милошоски.. Тој, на фејсбук напиша дека за ова, бил информиран и премиерот Заев.. Според Милошоски, причина за тоа, е – што Фрчкоски, не можел да добие безбедносен сертификат..

Ова ќе биде последица на реакциите од страна од стратешкиот партнер кои пред неколку дена по дипломатски пат стигнале директно и до Заев, со прашање дали е сигурен дека Фрчковски би можел да добие НАТО безбедносен сертификат, што е предуслов за размена на строго доверливи информации на највисоко државно ниво

Заев се правдал дека нема детални информации на таа тема за предложениот амбасадор, но дека ќе разговара со Фрчкоски за да му понуди друга функционерска опција, надвор од дипломатијата-пишува Милошевски.

Од опозицијата велат дека Зоран Заев со номибацијата на Фрчковски направил дипломатски скандал и прашуваат дали сега власта ќе го вдоми Фрчковски како уставен судија или пак амбасадор во Белград.

Колку за потсетување ова не е единствен случај со недобивање на НАТО безбедносни сертификаи. Се уште ги немаат и министрите Оливер Спасовски и Бојан Маричиќ.

Мери Ѓорѓиевска

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста