Федерер во петтиот обид на Олимписките игри ќе се обиде да стигне до златниот медал

Легендарниот швајцарски тенисер Роџер Федерер, на голема радост на фановите во Јапонија го потврди учеството на летните Олимписки игри кои ќе се одржат следното лето во Токио.

Швајцарецот, има сребро во синглови во Лондон 2012 и злато во двојки со Станислас Вавринк од Пекинг 2008 година. Единствено нешто што му фали во богатата кариера е златното одличје во сингл конкренција што се чини за популарниот Федекс е голем мотив.

„После долг разговор со мојот тим, ја донесов одлуката да настапам на Олимписките игри.  Моето срце реши дека сака да биде дел од најголемиот спортски настан на светото“ -рече Федерер .

Сепак, за да може да игра, тој ќе мора да побара посебна дозвола, бидејќи во последните неколку сезони нема играно на натпреварите во Дејвис купот, што е потребно од играчите да можат да учествуваат во Игрите.

6 thoughts on “Федерер во петтиот обид на Олимписките игри ќе се обиде да стигне до златниот медал

  1. 459245 560797Attractive section of content material. I just stumbled upon your blog and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account your weblog posts. Anyway I will probably be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently rapidly. 549857

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.