ФАТИ ГО УРНА РЕКОРДОТ НА РАУЛ ЗА НАЈМЛАД СТРЕЛЕЦ НА „ЕЛ КЛАСИКО“

Фудбалерот на Барселона, Ансу Фати стана најмладиот стрелец на гол во популарното „Ел класико“. Со само 17 години и 359 дена го урна рекордот на легендарниот Раул, кој стрелаше прецизно на 18 години и 95 дена, и тоа пред 25 години. Фати го постигна јубилејниот 400. гол за Барса во дерби дуелите со Реал. Таквиот јубилеј за „кралевите“ на времето го постави Кристијано Роналдо.

Advertisements