Дури 225 нови случаи на Ковид-19 во Македонија, во последните 24 часа починаа 6 лица

Во последните 24 часа се направени 1694 тестирања, а регистрирани се 225 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 96
-Куманово 8
-Штип 7
-Прилеп 8
-Тетово 15
-Струга 3
-Велес 5
-Битола 8
-Охрид 2
-Кавадарци 6
-Гостивар 2
-Гевгелија 1
-Струмица 11
-Крива Паланка 7
-Радовиш 1
-Кочани 17
-Пехчево 1
-Берово 10
-Валандово 3
-Виница 1
-Делчево 2
-Кратово 1
-Свети Николе 6
-Кичево 4

Починати се 6 лица, тројца пациенти од Скопје (63, 71 и 83г), по еден од Прилеп (78г), Тетово (63г) и Битола (59г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 96 оздравени пациенти од:

-Скопје 33
-Куманово 10
-Штип 2
-Прилеп 5
-Тетово 13
-Велес 2
-Битола 3
-Кавадарци 1
-Гостивар 5
-Крива Паланка 1
-Кочани 6
-Пробиштип 3
-Македонски Брод 1
-Берово 1
-Виница 1
-Свети Николе 3
-Кичево 2
-Ресен 4

Досега во земјата се направени вкупно 191.821 тестирања на Ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 18363, бројката на оздравени пациенти е 15164, на починати е 749, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2450.

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста